CTA League

CTA League 2018 Winter- Playoff Schedules and Results

 

Men’s 3.0 Playoff Date: Tues. March 20 at Player's Club, Time: 2:00 pm
Season Champions:
Blue Flight ~ Heritage Bay
Red Flight ~ Player's Club Beer Kings
Playoff Draw:
Round 1:  Player's Club Beer Kings Defeated Vanderbilt 4-0
Round 1:  Heritage Bay defeated Player's Club Gold 4-0
Finals:  Heritage Bay defeated Player's Club Beer Kings 3-1
Consolation:  Vanderbilt defeated Player's Club Gold 3-1
Playoff Champion:  Heritage Bay

 

 

 

 

 

 

 

 

Men’s 3.5 Playoff Date: Mon. March 19 at Cambier Park, Time: 2:00 pm
Season Champions: 

Blue Flight~Heritage Bay

Green Flight~Longshore Lake/Strand

Red Flight~A-Z Cambier
Playoff Draw:
Round 1:   Players Club-Santoro defeated Heritage Bay 2-2
Round 1:   Longshore Lake/Strand defeated A-Z Cambier 2-2
Finals:  Longshore Lake/Strand defeated Players Club-Santoro 4-0
Consolation:  
Playoff Champion:  Longshore Lake/Strand

Men’s 4.0/4.5 Playoff Date: Mon. March 19 at Treviso Bay, Time: 11:00 am

Season Champions: 

Blue Flight~Esplanade

Red Flight~Treviso Bay

Playoff Draw:

Round 1:  Esplanade defeated Naples Grande 2-1

Round 1:  Strand Aces defeated Treviso Bay 2-1

Finals:  Esplanade defeated The Strand 2-1

Consolation:  Naples Grande defeated Treviso Bay 2-1

Playoff Champion:  Esplanade

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Women’s 2.5 Playoff Date: Tues. March 20 at Fiddler's Creek, Time: 12:00pm
Season Champions: Fiddler's Creek Stilettos
Playoff Draw:
Round 1:  Fiddler's Creek Stilettos defeated Fiddler's Creek Alley Cats 2-1
Round 1:  Dunes Eagles defeated Quarry Fire 2-1 
Finals:  Fiddler's Creek Stilettos defeated The Dunes 3-0
Consolation:  Fiddler's Creek Alley Cats defeated Quarry Fire 2-1
Playoff Champion:  Fiddler's Creek Stilettos

 

 

Women’s 3.0 Playoff Date: Wed. March 21 at Pelican Marsh, Time: 2:30 pm
Season Champions:
Blue Flight ~ Pelican Marsh-DiFrank

Green Flight ~ Player's Club Netchix
Red Flight ~  Marco YMCA The Her-ricanes
Playoff Draw:
Round 1:  Pelican Marsh-DiFrank defeated Player's Club Netchix 2-2
Round 1:  Marco YMCA The Her-ricanes defeated Dunes Smash Hits 3-1
Finals:  Pelican Marsh-DiFrank defeated Marco YMCA The Her-ricanes 2-2
Consolation:  Player's Club Netchix defeated Dunes Smash Hits 3-1
Playoff Champion: Pelican Marsh-DiFrank

Women’s 3.5 Playoff Date: Fri. March 23 at Bonita Bay Club, Time: 11:30am
Season Champions: 

Blue Flight~Bonita Bay Aces

Green Flight~Grey Oaks-(Oaks)

Red Flight~Cambier Smart Aces
Playoff Draw:
Round 1:  Cambier Smart Aces defeated Bonita Bay Aces 3-1
Round 1:   Heritage Bay defeated Grey Oaks-(Oaks)  3-1
Finals:  Cambier Smart Aces defeated Heritage Bay 2-2
Consolation:  Grey Oaks-(Oaks) defeated Bonita Bay Aces 3-1
Playoff Champion:  Cambier Smart Aces

 

 

 

 

Women’s 4.0 Playoff Date: Thur. March 22 at Bay Colony, Time: 11:30 am

Season Champions:

Blue~Bay Colony

Red~Cambier Sets in the City

Playoff Draw:

Round 1:  Bay Colony defeated Naples Grande Players 2-1

Round 1:  Cambier Sets in the City defeated Pelican Bay Park-Navarro 2-1

Finals:  Bay Colony defeated Cambier Sets in the City 2-1

Consolation:  Naples Grande Players defeated Pelican Bay Park 3-0

Playoff Champion: Bay Colony

 

 

 

 

 

 

Women’s 4.5 

Season Champions: